back   Kompletná ponuka na: www.kapaaudio.sk - Najsledovanejšia stránka o ozvučovacej technike - reproduktory, reproboxy, ozvučenie, príslušenstvo.

Basový reproduktor: Pri výbere basového reproduktora si najprv musíme položiť otázku, či to bude HiFi box alebo PROFI box. 

Najčastejšie používané basové reproduktory v Profi ozvučovacej technike sú: Eminence, Beyma, Selenium, Zomax, Tesla - TVM, Visaton, B&C, PD - precision devices a pod.

Ak to bude PROFI box, je potrebné vedieť koľko bude pásmový /subwoofer, 2.pásmový, 3.pásmový/, ďalej je potrebné si vybrať priemer reproduktora a výkon. Pre univerzálne 2 a 3.pásmové boxy sa najčastejšie používa priemer 15", čiže 38 cm. Výkon reproduktora je potrebné voliť podľa veľkosti ozvučovaného priestoru, podľa cenových možností a podľa výkonu zosilňovača - ak už máme neaký / zbytočne by ste kúpili 600W basák ak máte 200W zosil a väčší neplánujete kúpiť/. V dnešnej dobe je problém určiť skutočný výkon reproduktora, lebo každý  píše číslo, aké mu vyhovuje a najmä čo najväčšie /až na výnimky niektorých kvalitných značiek/. No výkon možno odhadnúť pomocou niektorých charakteristických čŕt reproduktora. Všimnite si magnet, nemal by byť podozrivo malý, pri 15" repráku a výkone 150-300W by maj mať min. 50 OZ - alebo aspoň 1,2 kg, priemer magnetu cca 15 cm,  samozrejme lepšie viac /65 OZ, 80 OZ/, vzadu by mal mať vetrací otvor. Uloženie membrány by malo byť tvrdšie ako u HiFI, záves by maj byľ tvrdý textilný alebo impreg. papier, nie pryžový alebo gumený. Najviac o výkone vám aj tak povie priemer a materiál nosiča cievky, štandardne je cievka vinutá CuL /lakovaná meď/,  nosič cievky by nemal byť papier, štandardne hliník alebo kapton. Čím je priemer väčší, tým sa teplo lepšie rozloží, lepšie sa cievka chladí a reproduktor znesie väčší výkon. Najmenší priemer cievky u 15" reproduktora odporúčam 2" - čiže 50 mm. S takouto cievkou má štandardný reproduktor výkon max. cca 200W napr. HW 1500, ak má reproduktor priemer cievky 2,5" - 65 mm, znesie max. cca 300W napr: Zomax 1565, HW1800, PS15, s priemerom cievky 3" - 77 mm znesie reproduktor max. 400-500W, napr: HW1800. Pohľadom zboku rýchlo zistíte, aký je priemer. Materiál koša je väčšinou oceľ, u kvalitnejších a samozrejme aj drahších je liaty z AL zliatiny - napr: HW1800. Materiál membrány je väčšinou grafitovaná celulóza alebo celulóza s prímesou nejakých vlákien ale je to vlastne papier. Ďalšími údajmi, potrebnými pri kúpe reproduktora a následnej stavbe boxu sú Citlivosť, Celkový činiteľ akosti Qts, Jednosmerný odpor Rdc, Ekvivalentný objem Vas, rezonančná frekvencia Fs, Impedancia. Citlivosť by u profi nemala byť menšia ako 94 dB/W/m, samozrejme radšej väčšia, typicky 98 dB/W/m. Ak je celkový činiteľ akosti menší ako 0,7  tak reproduktor je vhodný do basflexovej ozvučnice. Rezonančná frekvencia nám napovie od koľko Hz reproduktor hrá, čím je vyššia tým je reproduktor stredovejší a tvrdší, typicky je u basových reproduktoroch 25-40 Hz, čím je ekvivalentný objem väčší, tým je reproduktor mäkší, no pre profi použitie by nemal byť nejako príliš vysoký, najlepšie 100-350 litrov. Impedancia profi reproduktorov je typicky 8 ohm, no vyrábajú sa aj 4 ohm a 16 ohm.

Výškový reproduktor: Pri výbere výškového reproduktora si najprv musíme taktiež položiť otázku, či to bude HiFi box alebo PROFI box. 

Ak to bude PROFI box, je ptrebné vedieť od koľko Hz by mal hrať a podľa toho zvoliť správny typ reproduktora, rezonančná frekvencia nesmie byť vyššia ako deliaca frekvencie výhybky pre výškač, najlepšie by bolo, aby bola o oktávu nižšia. Citlivosť by mala byť podobná ako u basového, u 3. pásmových boxov ako u basového a stredového alebo môže byť väčšia, no potom treba ho vo výhybke správne utlmiť. Materiál membrány sa teraz najčastejšie používa titán, hliník, fenolit, klasickým príkladom dobrého lacnejšieho výškového reproduktora je Tonsil GDWT 9/80, Beyma CP 16 alebo Alphard DT 103. Väčší problém je pri výbere reproduktora do 2.pásmového boxu, kde stredo-výškový reproduktor prenáša širšie pásmo a samozrejme aj väčší výkon, často sa používa kombinácia horn+driver. 

V poslednej dobe sa na trhu objavilo veľké množstvo lacných PIEZO výškových reproduktorov, ktoré pracujú na inom systéme a majú niekoľko odlišností, ktoré je potrebné pri kúpe rozhodne vedieť! Najväčšou a na prvý pohľad viditeľnou odlišnosťou je, že nemajú magnet, čiže sú ľahké cca 100g. Je to preto, že pracujú na PIEZO systéme, čiže dnu je keramická doštička, ktorá sa napätím deformuje, k nej je prilepená membrána ktorá potom vydá zvuk. S toho je zrejmé, že impedancia /ľudovo odpor/ tohto reproduktora nebude 8 alebo 4 ohm /keďže tam nieje cievka a magnet/, ale je čisto kapacitná /doštička je ako keramický kondenzátor/ a je väčšia ako 1000 ohm. Z toho je jasné, že potom do reproduktora netečie veľký prúd a taktiež sa nezapájajú cez výhybku, je to zbytočné!, no je potrebné predradiť odpor cca 15-33 ohm/10-20W  /pre ochranu zosilňovača/ a pri väčších výkonoch /cca nad 100W/ aj kondenzátor - pri napäťovom prerazení keramickej doštičky môže nastať skrat a odpor by nám mohol podpáliť box. Taktiež týmto kondenzátorom môžeme ovplyvniť citlivosť reproduktora /nie odporom/, keďže tento reproduktor je vlastne kondenzátor, väčšinou tieto reproduktory sa tvária ako kondenzátor s kapacitou C=0,13 uF (130 nF). Z toho je zrejmé, že ak sa Vám zdá, že výškač silno hrá, predraďte mu menší kondenzátor, ak dáte kondenzátor rovnaký ako má kapacitu výškač, tak na ňom budete mať polovičné napätie, bude hrať slabšie. Schéma zapojenia boxu s piezovýškačmi je TU. Ďalej je potrebné povedať, že piezovýškače majú trocha horší zvuk, no montáž - nepotrebujú výhybku, ich cena a to, že ak neprekročíte ich dovolené napätie, ktoré je väčšinou 35 Vac sa nezničia, ich robia veľmi populárnymi a na poloprofesionálne použitie sú veľmi vhodné napr: TE 140 a pod.

Ak máte nejaké otázky, neviete si rady alebo chcete prispieť nejakou radou, napíšte, zatelefonujte.

 www.kapaaudio.sk

www.kapaaudio.szm.sk  www.reprobedne.host.sk  www.reproduktory.biz  Tel.: 0903678930   email: posta@kapaaudio.sk 

POZRITE SI www.kapaaudio.sk - Najsledovanejšia stránka o ozvučovacej technike

Pozrite si www.kapaaudio.sk - Najsledovanejšia stránka o ozvučovacej technike. Najširší výber reproboxov, reproduktorov, zosilňovačov a príslušenstva. Predaj reproboxov, reproduktorov, elektrosúčiastok, zosilňovačov a pod. Montáž a dodávka ozvučovacej techniky pre interiéry klubov, predajní, do kostolov, obecný rozhlas, montáž, poradenstvo. Reprobedny, zesilovače, ozvučení, hudební nástroje. Reproboxy, reproduktory, ozvučenie, autoozvučenie, 100V technika, reprobedne, príslušenstvo.

 

back   Kompletná ponuka na: www.kapaaudio.sk - Najsledovanejšia stránka o ozvučovacej technike - reproduktory, reproboxy, ozvučenie, príslušenstvo.